OFFICIAL RESULTS
                                               MERRILL LYNCH CONTINENTAL CUP. RACE #1

                                     CHIEF OF COMPETITION       EINAR FIELD                BC  
                                     CHIEF OF COURSE            RAY WAGNER                 BC  
                                     TECHNICAL ADVISOR          TONY DAFFERN               AB  
                                     JURY MEMBER                S'VERRE CALDWELL           USA 
                                     JURY MEMBER                MICHAEL KENNEDY            AB  

                                                 WENESDAY NOVEMBER 24 1999 10:00 AM
                                                         CLASSIC TECHNIQUE

                  OBS. TIME:10:00          WIND VEL :5KM            AIR  TEMP:-1             WEATHER  :          
                                           WIND DIR :WEST           SNOW TEMP:-1             SNOW COND:LIGHT SNOW
____________________________________________________________________________________________________________________________________
OPEN CATEGORY MEN RACE 1         Distance: 15KM  

RANK   BIB   COMPETITOR NAME 		License TEAM	CLUB      		TOTAL TIME

(1)    57    FARLEY DONALD              1049831  CAN                       	0:45:37.9
(2)    43    FREEMAN KRIS               1285347  USA    USST                    0:45:47.0
(3)    64    VILLENEUVE PHIL            1163515  CAN                            0:46:10.7
(4)    67    MCKEEVER ROBIN             1061083  CAN    NAT TM                  0:46:34.0
(5)    68    SMITH CORY                 1195622  USA    TUNA                    0:46:37.9
(6)    70    WEAVER PATRICK             1117537  USA    USST                    0:46:52.9
(7)    45    JOHNSON ANDREW             1285444  USA    USST                    0:46:54.4
(8)    71    LOOMIS SCOTT               1166425  USA    TUNA                    0:47:22.7
(9)    44    GALLAGHER JESSE            0144891  USA    STRATTON                0:47:26.3
(10)   59    GREY GEORGE                1324729  CAN    BLACKJACK               0:47:26.5
(11)   69    JEFFRIES CHRISTOPHER       1282049  CAN    OHOWE RROLERS           0:47:31.1
(12)   49    POTTER ERIC                1288839  CAN    NORTH BAY NORD          0:48:44.6
(13)   56    STEVENS SHANE              1326863  CAN                            0:48:52.0
(14)   140   GIESE CHAD                 C490954  USA                            0:49:04.7
(15)   61    KUHN STEFAN                1321237  CAN                            0:49:15.8
(16)   48    FOSTER ETHAN               US1005B  USA                            0:49:28.0
(17)   63    CHURCHILL LEE              1251591  CAN    CLARENVILLE NOR         0:49:29.9
(18)   55    KATES ADAM                 1342674  CAN    J NAT TM                0:49:40.3
(19)   65    BOWEN PHIL                 1277878  USA    FISCHER FACTORY         0:49:52.4
(20)   54    SAIDLA KARL                1288936  CAN    NAKKERTOK               0:49:53.0
(21)   58    VACHON DENISE              1216283  CAN                            0:49:58.9
(22)   30    FORREST CORY               5726     SK     MALAMUTE NORD           0:50:11.5
(23)   38    JOLY GUILLAUME             1342577  CAN    J NAT TM                0:50:14.0
(24)   66    JEWETT GORDON              1248875  CAN    NAT TM                  0:50:14.2
(25)   60    CARLTON ERIK               1327154  CAN                            0:50:20.4
(26)   50    DUNNE BRADY                1342189  CAN    J NAT TM                0:50:45.2
(27)   35    KERSHAW DEVON              6521                                    0:50:58.9
(28)   29    FRASER JESSE               6481     BC     BLACKJACK               0:50:59.9
(29)   141   HELMINSKI SHAMS            E507988  USA    PUTNEY                  0:51:03.7
(30)   33    KNOPFF KYLE                5486                                    0:51:16.7
(31)   37    KNOPFF JOEL                5812                                    0:51:37.3
(32)   62    KLEIN CHRIS                1147510  USA                            0:51:41.1
(33)   51    WISDOM TOM                 5422167  USA                            0:51:44.6
(34)   52    WOOD ANDY                  1203285  USA    GITCHI GUMMI            0:51:55.5
(35)   40    FROST JOHN                 5877                                    0:52:05.6
(36)   41    ST.JOHN JORDI              5572862  USA                            0:52:14.4
(37)   39    NEWELL ANDY                5389135  USA                            0:52:24.4
(38)   31    BEAL SETH                  E501690  USA                            0:52:43.0
(39)   42    FOSTER RYAN                5346622  USA                            0:52:54.7
(40)   32    BOJESEN MARTIN             4491                                    0:53:08.1
(41)   26    ARGUE MIKE                 6070                                    0:53:11.8
(42)   27    TEDROW JASON               5155619  USA    XC OREGON               0:54:45.0
(43)   28    MCCUSKER ANGUS             5575022  USA                            0:54:55.3
(44)   53    WILKIE JOHN                1343062  MAN    RED RIVER NORD          0:57:16.9
(45)   25    BANKS JEFF                 US1011B  USA                            1:01:55.5
________________________________________________________________________________________________________________________________
OPEN CATEGORY MEN RACE 1         Distance: 15KM 

RANK   BIB   COMPETITOR NAME 		License  TEAM	CLUB  			TOTAL TIME
(**)   36    SPAYD ED                   US1000B  USA    XC OEGON                -- DNS --
(**)   46    BENNETA TORR-MICHAEL       US1001B  USA    XC OREGON               -- DNS --
(**)   34    SWEETSER WILL              E461193  USA                            -- DNF --
(**)   47    BOND GLENN                 1329870  BC     NOCCSC                  -- DNF --

OPEN CATEGORY WOMEN RACE 1       Distance: 10KM  

(1)    19    SCOTT BECKIE               1128789  CAN    NAT TM                  0:33:21.2
(2)    17    WAGNER WENDY               1155658  USA    USST                    0:34:09.1
(3)    14    RENNER SARA                1128886  CAN    NAT TM                  0:34:44.0
(4)    15    THERIAULT MILAINE          1129177  CAN    NAT TM                  0:35:38.5
(5)    20    FORTIER JAIME              1128983  CAN    NAT TM                  0:36:12.4
(6)    24    BENOIT TESSA               1143630  USA    USST                    0:37:13.4
(7)    22    FORTIER AMANDA             1205419  CAN    NAT TM                  0:37:14.0
(8)    23    WHITTEN TARA               1324923  CAN    J NAT                   0:37:32.9
(9)    16    BETCHERMAN TASHA           1333459  ON     LAPPE N                 0:37:33.8
(10)   12    BENSON JACQUI              1340928  CAN    J NAT TM                0:38:58.1
(11)   10    DAITCH SARA                5981                                    0:40:21.5
(12)   6     NADEAU GABRIELLE           1324826  CAN    J NAT TM                0:40:29.9
(13)   13    PIKE-SPRENGER TYNE         5001645  USA                            0:40:52.0
(14)   11    BLACK GRETCHAN             5556469  USA                            0:40:53.3
(15)   18    CRAWFORD DEVON             4767125  USA    XC OREGON               0:40:54.5
(16)   3     ZIMMER SARA                1240824  BC     GGSA                    0:40:57.0
(17)   21    DIKKEMA SHANNON            1254792  CAN    J NAT TM                0:41:20.2
(18)   7     SANDAU RHONDA              1341704  CAN                            0:42:31.0
(19)   2     SWANSON SHAYLA             134170B  CAN    J NAT TM                0:43:27.6
(20)   9     DOMENINICK SARA            E528420  USA                            0:44:01.8
(21)   8     STETTLER MIRIELLE          12663                                   0:46:51.1
(**)   1     WOODBURY COREEN            4896692  USA    XC OREGON               -- DNS --
(**)   5     LUHTA LEANNE               1341413  ON     PORCUPINE SKI           -- DNS --
(**)   4     BLAZEJEWSKI HANNA          5363846  USA                            -- DNF --

JUVENILE BOYS RACE 1             Distance: 5KM 
  

(1)    89    HOGG FRASER                12891    AB     FOOTHILLS NORD         0:19:01.5
(2)    87    HECKRODT JESSE             BC100B   BC     LARCH HILLS            0:19:24.0
(3)    83    HORTON STEPHEN             12690    CAN                           0:19:25.3
(4)    86    EGAN CAMERON               12881    BC     NOCCSC                 0:19:28.9
(5)    85    STEPHEN TERRELL            12848    AB     FOOTHILLS NORD         0:20:03.3
(6)    82    TROUTNER TOM               I557060  USA                           0:20:32.2
(7)    84    HERBERT LAIRD              770463   BC                            0:21:13.3
(**)   88    HAVER JOHN                 CAN103B  SK                            -- DNS --

JUVENILE GIRLS RACE 1            Distance: 5KM 
  

(1)    80    ASCHACHER KIM              12712    CAN                           0:21:51.9
(2)    77    ASCHACHER KATHRYN          12713    CAN                           0:23:00.1
(3)    78    SCHECK KATHERINE           12714    CAN                           0:23:31.1
(4)    79    DAVIS SARA                 US1012B  USA                           0:24:47.5

JUNIOR BOYS RACE 1               Distance: 10KM 
 

(1)    105   LOWRY STEPHEN              12686    ON     HARDWOOD HILLS         0:35:39.7
(2)    101   NISHIKAWA GRAHAM           12673    CAN                           0:35:40.6
(3)    99    HECKRODT LUKE              12576    BC     LARCH HILLS            0:37:04.6
(4)    100   MACLEOD IAN                12509    ON     TEAM HARDWOOD          0:37:08.0
(5)    107   GISHLER DAVID              BC101B   AB     FOOTHILLS NORD         0:38:50.4
(6)    103   LAWLEY SPENCER             I562109  USA                           0:39:23.6
(7)    106   EGAN GREG                  12573    BC     NOCCSC                 0:40:31.3
(8)    104   NIKMO ALAN                 12787    BC     LARCH HILLS            0:40:45.7
(9)    102   PLEMEL ETHAN               CAN102B  CAN                           0:41:04.7

____________________________________________________________________________________________________________________________________

JUNIOR GIRLS RACE 1 Distance: 5KM 

RANK   BIB   COMPETITOR NAME 		License  TEAM	CLUB 			 TIME
               

(1)    76    DUNCAN LEE-ANN             12525    CAN                             0:21:44.2
(2)    75    McMURTRY KIM               6612     AB     FOOTHILS NORD            0:22:55.9
(3)    74    SHERWIN HEATHER            CAN111B  BC     NOCCSC                   0:24:26.2

JUNIOR MEN RACE 1                Distance: 10KM  

(1)    91    DOERING NATHAN             6094                                     0:35:21.9
(2)    96    SHANKS RYAN                6427                                     0:35:47.0
(3)    93    HORTON BRIAN               12374    CAN                             0:35:48.3
(4)    97    CUMMINGS MATT              6477     BC     NOCCSC                   0:36:17.2
(5)    90    SPILLER ROB                6476     BC     NOCCSC                   0:36:38.6
(6)    95    ICETON GLEN                12371    CAN                             0:36:57.1
(7)    98    SCHECK ADAM                12504    CAN                             0:39:49.6
(8)    94    CAMPBELL  TOM              US1010B  USA                             0:44:26.5
(9)    92    NICKERSON SETH             US1009B  USA                             0:46:31.3

JUNIOR WOMEN RACE 1              Distance: 5KM   

(1)    73    STINSON STARR              6649                                     0:22:15.2
(2)    72    TAPLIN AMANDA              I530454  USA                             0:23:32.9

MEN 30-39 RACE 1                 Distance: 15KM  

(1)    109   TETRAULT PIEREE            5623954  USA                             0:56:57.5
(2)    108   CLARK JEFF                 P475040  USA                             0:59:29.0

WOMEN 30-39 RACE 1               Distance: 10KM  

(1)    81    TETRAVLT SANDY             5155890  USA                             0:39:09.4

MEN 40-49 RACE 1                 Distance: 15KM  

(1)    110   WILSON ROSS                5154     AB     FOOTHILLS NORD           1:06:01.8

__________________________________________________________________________________________